RSS
sobota, 19 maja 2012

Czy technologia może pomóc nam oszczędzać? Wygląda na to, że wielu zarządzających polskimi instytucjami finansowymi odpowiedziało twierdząco na to pytanie. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów oraz systemów, które przejmują od klientów przymus oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Są one promowane jako sposób na naszą niską skłonność do odkładania pieniędzy. O czym dokładnie mówię?

1. Kilka banków wprowadziło niedawno do bankowości internetowej tzw. organizery finansowe. Jest to program, który automatycznie rozpoznaje rodzaje płatności, które wykonujemy, i kategoryzuje je. Wszystko po to, żebyśmy mieli bardziej uporządkowany obraz naszych zarobków i wydatków. System może również sugerować, co zrobić, żeby lepiej zarządzać pieniędzmi. Domyślnie do konta otrzymują takie rozwiązanie klienci Millennium, a mBank i multiBank odgrażają się, że wkrótce ich konta pójdą o krok dalej.

2. No właśnie – kilka dni temu detaliczne ramiona BRE (mBank i multiBank) wprowadziły możliwość automatycznego oszczędzania pieniędzy podczas ich wydawania. Brzmi paradoksalnie? Otóż, możemy w systemie ustalić, że pewien procent naszego wydatku lub konkretna przy każdym wydatku będzie odkładana na konto oszczędnościowe, gdy tylko użyjemy karty. Nie musimy się o nic martwić, pieniądze odkładają się same, nawet jeśli nie znosimy oszczędzania.

3. Inne rozwiązanie to wszelkie plany systematycznego oszczędzania oparte o zlecenie stałe. Co miesiąc, czy chcemy, czy nie, z naszego konta odprowadzana jest stała kwota oszczędności. Potem na platformie inwestycyjnej możemy definiować, jak będziemy te środki lokować.

Pytanie tylko, czy warto zdać się na automat w zarządzaniu swoimi finansami osobistymi? I czy jest to najkorzystniejsze rozwiązanie?

21:45, michalloo
Link Komentarze (2) »
czwartek, 17 maja 2012

Na tym blogu będę przyglądał się różnym pomysłom na regularne oszczędzanie.

21:53, michalloo
Link Dodaj komentarz »